Wisła na starej pocztówce

W

isła była jedną z wielu wsi, która przeszła w latach międzywojennych ogromne przeobrażenie, gdyż miała stać się miejscowością godną siedziby Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zapraszamy na foto-relację, jak wyglądało Miasto Wisła w okresie od 1900 do wczesnych lat 70-tych.

Poniżej: panorama "centrum" Wisły z 1907 roku z widocznym kościołem ewangelickim. Uwagę przykuwa nieuregulowane wtedy jeszcze koryto rzeki Wisły.

Dynamiczny rozwój Wisły

Zabudowa Wisły aż do końca lat 20-stych XX wieku była bardzo rozproszona ze względy na górski charakter wsi. Centrum zdecydowanie nie odpowiadało na potrzeby i standardy miejscowości letniskowej. Pierwsze większe inwestycje zrealizowano w latach 1926-1939. Powstały wtedy: budynek szkoły, Dom Zdrojowy, siedziba Urzędu Gminnego, Urzędu Pocztowego oraz Dom Zborowy. Przyczyniły się one do wyraźnego uporządkowania przestrzeni architektonicznej Wisły. Kolejną inwestycją realizowaną od 1936 roku było stworzenie parku uzdrowiskowego. Ten pas zieleni ciągnął się od pomnika "Źródło Wisły" autorstwa (dłuta) Konstantego Laszczki z 1937 roku, po wschodniej stronie kościoła ewangelickiego oraz szkoły aż po Dom Zdrojowy (Uzdrowiskowy). Basen wraz z parkiem kąpielowym i kortami to inwestycja z lat 1931-1935 (budowę wieży zrealizowano w 1937 roku). Poniżej dwie fotografie z 1935 i 1936 roku przedstawiające nieistniejące już baseny Wisły.

Na rosnącą liczbę gości odwiedzających Wisłę miały także wpływ stosunkowo niskie ceny obowiązujące wtedy w obiektach świadczących usługi gastronomiczne i noclegowe, co było podkreślane we wszystkich folderach i przewodniach. Baza hotelowa i pensjonatowa bardzo prężnie się rozwijała i do 1935 roku uruchomionych zostało 90 pensjonatów. Działały schroniska na Baraniej Górze, Stożku, Kozińcach (schronisko prywatne) i Soszowie. Bardzo dbano o jakość usług. W tym celu w 1936 roku uruchomiona została szkoła kształcąca przyszłe kadry hotelarskie (obecnie najstarsza szkoła tego typu w Polsce).

Poniżej (oba zdjęcia): panorama centrum Wisły z widocznymi basenami oraz licznymi pensjonatami.

W przeszłości Wisły (do 1939 roku) jako miejscowości wypoczynkowej i turystycznej można wyszczególnić dwa okresy. Pierwszy, w czasach monarchii Habsburgów, trwający do lat 80-tych XIX wieku do wybuchu I wojny światowej, charakteryzował się tworzeniem podstaw dla rozwoju wsi i zmianą jej profilu na turystyczną. Poniżej piękna fotografia ukazująca panoramę Wisły z perspektywy polany i wypasającego swe owce górala.

Poniżej: widok na centrum Wisły z już wybudowanym Domem Zdrojowym (Uzdrowiskowym) z 1937 roku. Dla wielu może być to ciekawostką, że w pierwszej fazie projektu nie istniał tzw. deptak. Przez centrum prowadziła droga a samochód można było zaparkować bezpośrednio przed urzędami.

Okres po II wojnie światowej to dla Wisły dalszy rozwój, na który mają wpływ ciągle rosnące liczby turystów przyjeżdżających na odpoczynek do górskiego letniska. Poniżej: centrum Wisły z 1970 roku pełne mieszkańców i turystów.

Amfiteatr w Wiśle w momencie powstania był muszlą koncertową, która powstała z okazji wskrzeszenia inicjatywy o nazwie Tydzień Kultury Beskidzkiej. Muszla została wybudowana w 1962 roku. Kolejne lata i kolejne TKB to rozbudowa sceny, dobudowa zaplecza dla tancerzy jak i widowni. Poniżej widok na amiteatr z 1972 roku. Zadaszenie muszli (jakże potrzebne) pojawiło się dopiero 2009 roku. Po ostatniej renowacji amfiteatr nosi imię Stanisława Hadyny. To honorowy obywatel miasta. Stanisław Hadyna był kompozytorem, dyrygentem, muzykologiem i pisarzem. Założył Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", w którym następnie przez wiele lat pełnił funkcję kierownika artystycznego.

Zaledwie kilkadziesiąt metrów od amfiteatru znajdują się trzy kamienne niedźwiadki. Figury wiślańskich niedźwiadków wykonane zostały na początku lat 60. ubiegłego wieku przez miejscowego artystę amatora Jerzego Szarca. Kamienne misie od samego początku są odwiedzane przez kolejne pokolenia, a zdjęcie z nimi jest obowiązkową pamiątką z pobytu w Wiśle. Niestety po remoncie w latach 80-tych niedźwiadki "zaginęły" i obecnie w parku możemy podziwiać ich repliki. Więcej o Szlaku Niedźwiadka przeczytacie TUTAJ.

Na koniec kilka zdjęć, pocztówek z miejsca, które Ariesowi jest szczególnie bliskie. To wodospad na Małej Zaporze oraz były Dom Turysty PTTK, w którym obecnie znajduje się Aries Hotel & Spa Wisła.

Źródła:

https://fotopolska.eu/

Cieszyn i Wisła na starej fotografii

"Wisła na dawnej pocztówce", Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle, Przedsiębiorstwo Poligraficzne "Modena" Sp. z o.o. w Cieszynie, Wisła 2020

Przeczytaj także:

Poprzedni artykuł
Pakiet dla seniora
Następny artykuł
Nowe, letnie menu Restauracji Polka

Najnowsze artykuły

Niespodzianka w pokoju hotelowym

Niespodzianka w pokoju hotelowym

Każda podróż zasługuje na wyjątkowy początek, a hotele mają za zadanie uczynić ten moment niezapomnianym. W Aries Hotel & Spa Wisła przywiązujemy ogromną wagę do kreowania niezapomnianych przeżyć d...

Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle

Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle

Nie od dziś wiadomo, że Beskidy stanowią serce regionu o bogatej kulturze i tradycjach. Co roku, miasto Wisła staje się świadkiem niezwykłego wydarzenia - Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w którym wsp...

Zapora Wisła Czarne - historia powstania

Zapora Wisła Czarne - historia powstania

Zaporę wodną w Wiśle Czarnem budowano w latach 1967-1973, w miejscu nieco poniżej połączenia potoków Czarnej i Białej Wisełki, które wskutek spiętrzenia wód zostało zalane. Z powodu budowy musiano ...

No items found.